Феб

Професор Глен Мост (Glenn Most, SNS Pisa / University of Chicago) одржаће предавање под насловом

Weeping Heraclitus and Laughing Democritus

у петак, 1. марта, у 13:30 часова у свечаној сали "Драгослав Срејовић"

Феб

Радионица „Недеља америчке културе и друштва” одржаће се од 11. до 16. марта у организацији Центра за Америчке студије на Филозофском факултету у Београду. Предавања у оквиру овогодишње радионице одржаће професори Филозофског факултета, који се на различите начине баве проучавањем америчке историје, културе и друштва, уз гостујућег предавача из Амбасаде САД. Предавање и активности у оквиру „Недеља америчке културе и друштва” имају за циљ да полазнике упознају са различитим феноменима и појавама из домена америчке историје, културе и друштва. Током радионице предвиђени су посета Америчком кутку и обилазак Београда у трагању за америчким културним наслеђем. Ова радионица намењена је студентима завршне гoдине основних студија и студентима мастер и докторских студија Филозофског факултета, заинтересованим за културну и друштвену историју Америке и за америчке студије.
Пријаву за радионицу (у прилогу), уз биографију и мотивационо писмо, потребно је послати до 28. фебруара 2019. године на

rvucetic@gmail.com

Феб

Амбасада Француске у Србији, обавестила је Универзитет у Београду о посети министарке за европске послове у Влади Француске, г-ђе Натали Лоазо, Републици Србији. У оквиру посете предвиђено је да министарка 25. фебруара 2019. године посети Универзитет у Београду. Приликом посете Универзитету у Београду министарка Лоазо ће организовати сусрет са студентима Универзитета у Београду на тему „Какву Европу желимо сутра?“. Сусрет ће бити одржан у Свечаној сали Ректората Универзитета у Београду, Студентски трг 1, 2. спрат. Молимо заинтересоване студенте да се за учешће пријаве мејлом на

nadine.umbreht@institutfrancais.rs

или телефоном на 011 302 36 85.

Феб

Расписује се Конкурс за доделу „Награде Веселина Лучића” за 2019. годину, за најбоље научно остварење наставника и сарадника на Универзитету у Београду, објављено у 2018. години.
Конкурс за доделу Награде Веселина Лучића за најбоље научно и књижевно дело објављено у 2018.г, биће објављен и у дневном листу Политика 20.02.2019. године (београдско издање).

Више о условима конкурса можете погледати у прилогу.

Феб

Комеморативни скуп посвећен преминулом професору Данилу Мркшићу одржаће се у четвртак, 21. фебруара у 12:00 у свечаној сали „Драгослав Срејовић“ Филозофског факултета у Београду (први спрат, сала 108). Одељење за социологију

Феб

Трећа трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 21.2.2019. године од 18:30 часова. Уместо "камионима и авионима", трибина ће бити посвећена разговору о узроцима заостајања српске привреде за европским и упоредивим привредама из региона. На трибини ће говорити Миодраг Зец и Огњен Радоњић, професори Филозофског факултета у Београду, Милојко Арсић, професор Економског факултета у Београду и Милан Ћулибрк, главни и одговорни уредник недељника НИН.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима ће наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљати о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, као и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.

Феб

Институт за етнологију и антропологију има задовољство да вас позове на предавање у оквиру Антрополошке агоре које ће бити одржано у уторак 19. Фебруара у 13 часова у сали 508. Др Карлос Саламанка са Националног универзитета Розариа, у Аргентини, одржаће предавање под насловом: SPACES OF VIOLENCE, MEMORY SITES AND PLACES OF PUBLIC SPEAK: SPACE AND MEDIATION IN LATIN AMERICAN INDIGENOUS POLICY.

Уводна реч: доц. др Младен Стајић

Феб

Резултати испита из предмета Енглески језик 1 у фебруарском року дати су у прилогу.

Поштоване колегинице и колеге,

Центар за теоријску археологију при Одељењу за археологију Филозофског факултета организује разговор поводом књиге "Метаархеологија", проф. др Сташе Бабић.

Позивамо Вас да нам се придружите у петак 1. марта 2019. у библиотеци Одељења за археологију Филозофског факултета у 19 часова. У разговору ће учествовати:

• проф. др Слободан Перовић, Одељење за филозофију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду

• доц. др Владимир Д. Михајловић, Одсек за историју, Филозофски факултет, Универзитет у Новом Саду

• проф. др Сташа Бабић, Одељење за археологију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35