Феб

У оквиру ТЕМПУС пројекта „Fostering University Support Services and Procedures for Full Participation in the European Higher Education Area - FUSE“ креиран је курс енглеског језика (ниво средњи I).

Центар за континуирану едукацију Универзитета у Београду по одлуци Сената Универзитета у Београду наставиће са реализацијом овог курса. У реализацији програма учествоваће предавачи са Филолошког факултета Универзитета у Београду.

Планирано је да полазници курса буду административни службеници факултета Универзитета који су тренутно ангажовани, или ће бити задужени за рад са страним студентима, као и сами студенти.

Курс ће почети 01. марта 2019. год и одржаваће се у Сали у поткровљу Ректората Универзитета у Београду. Курс траје 10 недеља. Настава ће се одвијати два до три пута недељно у периоду од 14 - 16 часова (могућ договор око термина одржавања курса).

Више информација о курсу прочитајте у прилогу.

Феб

Професор Глен Мост (Glenn Most, SNS Pisa / University of Chicago) одржаће предавање под насловом

Weeping Heraclitus and Laughing Democritus

у петак, 1. марта, у 13:30 часова у свечаној сали "Драгослав Срејовић"

Феб

Радионица „Недеља америчке културе и друштва” одржаће се од 11. до 16. марта у организацији Центра за Америчке студије на Филозофском факултету у Београду. Предавања у оквиру овогодишње радионице одржаће професори Филозофског факултета, који се на различите начине баве проучавањем америчке историје, културе и друштва, уз гостујућег предавача из Амбасаде САД. Предавање и активности у оквиру „Недеља америчке културе и друштва” имају за циљ да полазнике упознају са различитим феноменима и појавама из домена америчке историје, културе и друштва. Током радионице предвиђени су посета Америчком кутку и обилазак Београда у трагању за америчким културним наслеђем. Ова радионица намењена је студентима завршне гoдине основних студија и студентима мастер и докторских студија Филозофског факултета, заинтересованим за културну и друштвену историју Америке и за америчке студије.
Пријаву за радионицу (у прилогу), уз биографију и мотивационо писмо, потребно је послати до 28. фебруара 2019. године на

rvucetic@gmail.com

Феб

Амбасада Француске у Србији, обавестила је Универзитет у Београду о посети министарке за европске послове у Влади Француске, г-ђе Натали Лоазо, Републици Србији. У оквиру посете предвиђено је да министарка 25. фебруара 2019. године посети Универзитет у Београду. Приликом посете Универзитету у Београду министарка Лоазо ће организовати сусрет са студентима Универзитета у Београду на тему „Какву Европу желимо сутра?“. Сусрет ће бити одржан у Свечаној сали Ректората Универзитета у Београду, Студентски трг 1, 2. спрат. Молимо заинтересоване студенте да се за учешће пријаве мејлом на

nadine.umbreht@institutfrancais.rs

или телефоном на 011 302 36 85.

Феб

Расписује се Конкурс за доделу „Награде Веселина Лучића” за 2019. годину, за најбоље научно остварење наставника и сарадника на Универзитету у Београду, објављено у 2018. години.
Конкурс за доделу Награде Веселина Лучића за најбоље научно и књижевно дело објављено у 2018.г, биће објављен и у дневном листу Политика 20.02.2019. године (београдско издање).

Више о условима конкурса можете погледати у прилогу.

Феб

Комеморативни скуп посвећен преминулом професору Данилу Мркшићу одржаће се у четвртак, 21. фебруара у 12:00 у свечаној сали „Драгослав Срејовић“ Филозофског факултета у Београду (први спрат, сала 108). Одељење за социологију

Феб

Трећа трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 21.2.2019. године од 18:30 часова. Уместо "камионима и авионима", трибина ће бити посвећена разговору о узроцима заостајања српске привреде за европским и упоредивим привредама из региона. На трибини ће говорити Миодраг Зец и Огњен Радоњић, професори Филозофског факултета у Београду, Милојко Арсић, професор Економског факултета у Београду и Милан Ћулибрк, главни и одговорни уредник недељника НИН.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима ће наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљати о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, као и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.

Феб

Институт за етнологију и антропологију има задовољство да вас позове на предавање у оквиру Антрополошке агоре које ће бити одржано у уторак 19. Фебруара у 13 часова у сали 508. Др Карлос Саламанка са Националног универзитета Розариа, у Аргентини, одржаће предавање под насловом: SPACES OF VIOLENCE, MEMORY SITES AND PLACES OF PUBLIC SPEAK: SPACE AND MEDIATION IN LATIN AMERICAN INDIGENOUS POLICY.

Уводна реч: доц. др Младен Стајић

Феб

Резултати испита из предмета Енглески језик 1 у фебруарском року дати су у прилогу.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37