Нов

Допис Савета Филозофског факултета упућен Влади Републике Србије

ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Немањина 11

Београд, 2. новембар 2023.

Поштовани,

Обраћамо вам се у вези са именовањем чланова Савета Филозофског факултета, као и других факултета Универзитета у Београду, по Решењу Владе бр. 119-9396/2023 од 12. октобра 2023. године. Поштујући право Владе да делегира особе које сматра да ће на најбољи начин допринети раду Универзитета, желели бисмо да изразимо наше сумње у вези са поштовањем овог принципа. У складу са дефинисаним критеријумом, у Савет факултета могу бити именоване истакнуте личности у области уметности, науке, културе и привреде. Као што је истакнуто у Саопштењу иницијативе Није филозофски ћутати, реакцији Мреже академске солидарности и ангажованости, дописима Одељења за социологију и Одељења за археологију, међу именованима се налазе појединци који не само да не испуњавају овај критеријум, него су често управо његова супротност – због сумњи и оптужби за криминалне активности, постигнућа стечена по политичким критеријумима и слично. Тиме се урушава базични систем вредности на којем би друштво морало да почива и угрожава се не само развој Универзитета, већ и целог друштва. Од Универзитета се очекује да пружи образовање које ће бити засновано на демократским и хуманистичким вредностима, на поштовању људских права, култури дијалога и академским стандардима. Овим именовањима упућује се управо супротна порука и ова важна мисија Универзитета се знатно отежава.

Чланови Савета Филозофског факултета изражавају јасан протест против оваквог односа Владе према Универзитету у Београду, својој најстаријој и најзначајнијој високошколској институцији.

Богата традиција Филозофског факултета, као најстарије високошколске институције у земљи, и његова важна друштвена улога, заслужују поштовање ових критеријума у потпуности. Факултет се поноси историјом у коjoj су важно место заузимали изузетни научници, врсни интелектуалци и плодни ствараоци, који су допринели изузетном међународном угледу Филозофског факултета. Од свог оснивања до данас, Факултет је био огледало научног погледа на свет и критичког промишљања друштва. Због тога верујемо да би одабир чланова Савета требало да укључује особе које деле ове вредности и којима је стало до историје и репутације Факултета. Ипак, има разлога за сумњу да не испуњавају сви именовани чланови Савета ове критеријуме. Не само да су неки од њихових научних и културних доприноса упитни, већ су и суштински ненаучни, тј. псеудонаучни или политикантски.

Овакав приступ представља опасност за уважавање научних и етичких принципа, за конструктивно партнерство међу друштвеним актерима, и, коначно, за демократски развој друштва заснованог на знању, које није могуће без јаког, аутономног и критичног универзитета, те позивамо Владу да размотри своју одлуку о именовањима.

За чланове Савета Филозофског факултета из реда запослених:

Проф. др Катарина Поповић Председница Савета Филозофског факултета

Проф. др Лидија Радуловић Заменица председнице Савета Филозофског факултета

(оригинал Дописа налази се у прилогу вести)