Шеснаеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 30.5.2019. године од 18:30 часова.
Шта значи велики говор државе о популационој политици? Зашто се родитељство изједначава са рађањем и какве се поруке шаљу женама у Србији? Шта држава од родитеља тражи, а шта им нуди? Колику и какву подршку родитељству обезбеђују закони у Србији? Које породице су невидљиве и занемарене мерама државне политике? Да ли је очинство препознато у законима и политикама државе? Како би изгледала адекватна подршка породицама у Србији?
У разговору ће учествовати: др Марио Рељановић, Институт за упоредно право, Гордана Племић, директорка Удружења Родитељ, Јелена Вељић, активисткиња Друштвеног центра Октобар, Миша Стојиљковић, психолог и новинар, проф. др Смиљка Томановић (модераторка).
Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.
Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, али и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.