Вести и догађаји

Опште вести
RSS
22
 
Мар
 
2024

Позивамо вас на другу трибину програма Разговори о уметности коју организују истраживачи Семинара за уметност и визуелну културу новог века. Трибина ће се одржати 27. марта у 18 часова у клубу Плато (Чика Љубина 18 - 20, улаз из Васине).

Тема друге трибине је Разговори о пролећу - Концепт пролећа у уметности 19. века. Освртом на дела европских и домаћих уметника биће речи о различитим начинима интерпретације пролећа – од митолошких и алегоријских приказа, преко поистовећивања пролећа са симболом почетка животног циклуса тј. младости, до представа природе која се у пролеће буди и буја. Анализираћемо и преиспитати значења која је ово годишње доба имало у уметности 19. века.

Учеснице разговора су: МА Исидора Савић, МА Софија Мереник, МА Јефимија Ђокић и др Јована Николић, а модераторка програма је др Јована Миловановић.


22
 
Мар
 
2024

У склопу обележавања 45 година од оснивања Катедре за андрагогију, професорка Regina Egetenmeyer-Neher са Julius-Maximilians Универзитета у Вирцбургу ће одржати предавање на тему "Dialogic Research in Adult and Continuing Education" у уторак, 26. марта, у сали 211, од 9 часова и интерактивну радионицу на тему "Professionalisation in Adult Education" у среду, 27. марта, у сали 211, од 13 часова.


22
 
Мар
 
2024

Одлука о избору кандидата се налази у прилогу.



22
 
Мар
 
2024

Удружење студената филозофије "Ноесис" вас позива да нам се у понедељак 25. марта 2024. године, са почетком од 18 часова, у Свечаној сали Факултета придружите на популарном предавању о вештачкој интелигенцији. Наш гост и предавач је др Бранислав Кисачанин, водећи AI промотер са Истраживачко-развојног института за вештачку интелигенцију Србије.

На предавању ћемо истраживати актуелне теме из вештачке интелигенције, шта је све то што обликује развој вештачке интелигенције и како ће она изгледати, те дискутовати о пројектима Истраживачко-развојног института за вештачку интелигенцију Србије и, наравно, отворити дискусију.



21
 
Мар
 
2024

Задовољство нам је да вас позовемо на годишњи међународни научни скуп Емпиријска истраживања у психологији, у организацији Лабораторије за експерименталну психологију Одељења за психологију и Института за психологију Филозофског факултета Универзитета у Београду. Овогодишњи, јубиларни тридесети скуп Емпиријска истраживања у психологији одржаће се од 22. 24. марта 2024. године на Филозофском факултету у Београду.

Са задовољством вас позивам да будете гости нашег скупа у свим његовим сегментима и на свим планираним догађајима. Нарочито скрећем пажњу на пленарна предавања нашег колеге Драгана Попадића (Универзитет у Београду), чувеног истраживача у области когнитивне психологије Нелсона Кауана (Универзитет у Мисурију), утицајне истраживачице у области развојне психологије Џин Испе (Универзитет у Мисурију), као и пленарног предавања добитнице награде Ненад Хавелка. Нарочиту част бисте нам приредили уколико бисте прихватили наш позив да нам се придружите на свечаности поводом отварања скупа, у петак, 22. марта, у 18 часова, у амфитеатру , као и на свечаном коктелу након пленарног предавања исте вечери, у згради Капетан Мишиног здања. Поред тога, позивамо вас и на бројна занимљива предавања, постере, симпозијуме, округле столове, као и богат пратећи програм.

На сајту скупа можете пронаћи програм скупа и књигу резимеа: http://empirijskaistrazivanja.org/.

Видимо се на ЕИП-у,
Организациони одбор



21
 
Мар
 
2024

Одлука о расписивању избора за Студентски парламент Универзитета у Београду за мандатни период од октобра 2024. године до октобра 2026. године налази се у прилогу.



21
 
Мар
 
2024

Промоција књиге проф. др Ане Костић - ,,Црквена уметност у Кнежевини Србији (1830-1882)" - одржаће се у понедељак 25. марта, са почетком у 16h у свечаној сали Драгослав Срејовић, на I спрату Филозофског факултета.


13
 
Мар
 
2024

Четрдесет пета трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати, КОЛИКО ЈЕ ЗАИСТА ЉУДИ НА УЛИЦИ?, одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 14.3.2024. године од 18:30 часова.

Колико овде има људи? То је питање које се поставља још док траје протест. На овој трибини говорићемо о томе ко и како броји демонстранте, колико их стане на квадратни метар, шта утиче на то да људи (не) изађу на неки протест или јавни скуп, да ли се то мењало кроз историју, ко уопште учествује у протестима, зашто је битно да знамо реалан број учесника и колико тај број утиче на успех протеста. Представићемо и удружење Архив јавних скупова, које се бави управо овим питањима, као и њихов нови сајт који је замишљен као извор података за све заинтересоване о протестима код нас и у свету.

На трибини ће говорити: проф.др Драган Попадић (Универзитет у Београду - Филозофски факултет), Војислав Михаиловић (ЦРТА), Александар Губаш и Владимир Николић (Архив јавних скупова) и модераторка проф. др Дубравка Стојановић (Универзитет у Београду - Филозофски факултет)

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима ће наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљати о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.




11
 
Мар
 
2024

*ПОЗИВ ЗА ШЕСТУ РАДИОНИЦУ „НЕДЕЉА АМЕРИЧКЕ КУЛТУРЕ И ДРУШТВА“*

Центар за америчке студије организује своју шесту „Недељу америчке културе и друштва“, од 8. до 13. априла на Филозофском факултету у Београду. Тема овогодишње радионице је „Turning points“. На овој радионици, професори и сарадници Одељења за историју, Одељења за историју уметности, Одељења за социологију и Одељења за етнологију и антропологију ће вас провести кроз америчке преломне моменте, и на тај начин дати своје виђење америчке историје, културе и друштва.
На ово пропутовање кроз време, кренућемо са Колумбом, али и бродовима Мејфлауер, Лузитанија и Аполо 11. Кретаћемо се и кроз многе болне тренутке америчке историје, који помажу да схватимо и где је Америка данас – Стазом суза, кроз Грађански рат, светске ратове, 11. септембар, али и преломне моменте за америчко друштво, кроз које ћемо преиспитивати амерички однос према уметности, религији, раси и спорту. Разговараћемо о вештицама из Салема, Њујорку и модерној уметности, америчким музејима, бејзболу, али и о томе како је изгледао један, такође преломан, Бадњи дан на Капитол Хилу. Током Недеље америчке културе и друштва предвиђени су и паб квиз, филмске пројекције, посета Амбасади САД, уз додатна изненађења! Ова радионица намењена је студентима завршне године основних студија и студентима мастер и докторских студија свих одељења Филозофског факултета, заинтересованим да сазнају више о америчкој култури и друштву. Од студената који се пријаве, очекује се присуство током целе радионице. Број полазника је ограничен на 30.
Пријаву за радионицу (која је у прилогу), уз биографију и мотивационо писмо, потребно је послати до 20. марта на rvucetic@gmail.com и centarzaamerickestudije@gmail.com
Студенти који су учествовали на некој од ранијих Недеља америчке културе и друштва, не морају да шаљу мотивационо писмо.


7
 
Мар
 
2024

Задовољство нам је да вас позовемо на предавање "The British brand in Serbia: past, present and future" које ће за студенте Филозофског факултета одржати амбасадор Уједињеног Kраљевства Велике Британије и Северне Ирске у Србији, Едвард Фергусон.

Предавање ће бити организовано у понедељак, 11. марта 2024. године, са почетком у 13:00 часова, у сали 101 (на првом спрату Филозофског факултета).



1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70
↑↑↑