Треће предавање у оквиру циклуса "Концепти национализма и патриотизма у српском политичком дискурсу - средњи век, нови век, савремено доба", под насловом "Идентитет и другост у српском политичком дискурсу епохе османских освајања", одржаће асс. др Александар З. Савић у четвртак, 30. марта. Више информација у прилогу.

Расписује се редовни избор чланова Студентског парламента за мандат у трајању од октобра 2023. године до октобра 2025. године.

Одлука о расписивању се налази у прилогу вести.

У року од пет дана од дана доношења Одлуке о расписивању избора Изборна комисија ће објавити позив на редовни избор који садржи време и место одржавања избора, услове и начин кандидовања и време и место пријема кандидатура, а у чијем се прилогу налази Одлука о ближим условима и начину спровођења редовног избора.

Друго предавање у оквиру циклуса "Концепти национализма и патриотизма у српском политичком дискурсу - средњи век, нови век, савремено доба", под насловом "Самодржавно отачаство светог Саве (према јеромонаху Доментијану и Теодосију Хиландарцу)", одржаће проф. др Зорица Витић у четвртак, 23. марта. Више информација у прилогу.

Професор Улф Брунбауер (Директор Института за Источну и Југоисточну Европу, Универзитет у Регензбургу) ће у уторак 21. марта (сала 108, 18:30 часова) држати предавање на тему "What Turns Emigration into a Story? Examples from Southeastern Europe"

Прво су нападнути медији. Па Скупштина. Па правосуђе. Сада је кренуо напад на Универзитет. То неће проћи.
Осуђујемо све покушаје гушења слободе изражавања и критичке мисли и пружамо пуну подршку колегиници и колегама са Факултета политичких наука Универзитета у Београду.

Иницијатива Није Филозофски ћутати

Позивају се удружења студената Факултета да, у складу са Законом о студентском организовању („Сл. гласник РС" 67/2021) и Правилником о ближим условима и начину уписа у регистар студентских организација („Сл. гласник РС" 30/2022), приступе упису у регистар студентских организација које делују на Факултету.

У случају да удружење студената Факултета претендује на узимање учешћа у предстојећем избору чланова Студентског парламента Факултета, предлажући кандидате за тај орган Факултета, моле се та удружења да захтев за стицање статуса студентске организације поднесу закључно са 22.03.2023. године.

Документација коју је приликом подношења захтева за упис у регистар студентских организација неопходно доставити се састоји од следећег:
1) попуњен образац захтева за упис у регистар студентских организација; 2) одлука о упису у регистар удружења или извод из регистра удружења;
3) статут удружења;
4) потврда о статусу студента заступника удружења;
5) годишњи план рада удружења;
6) потврда о вођењу евиденције књиге чланова удружења.
Побројана документа се предају у оригиналу или овереној фотокопији.

Захтев за стицање статуса студентске организације која делује на Факултету се подноси декану Факултета, а предаје се у архиви Факултета.

У прилогу овог позива се налази образац захтева за упис у регистар студентских организација и пример потврде о вођењу књиге чланова.

Центар за библијску филологију и херменеутику
позива вас на предавање које ће

др Бојана Радовановић
с Универзитета за медијевистику Аустријске академије наука

одржати под насловом

»Сусретох старца на пусту месту«: преплитање канонских и неканонских сижеа у богумилској егзегетичкој радионици

у понедељак 27. марта у 18h30
на Одељењу за класичне науке Филозофског факултета
(Капетан-Мишино здање, десно, II спрат)

Прво предавање у оквиру циклуса "Концепти национализма и патриотизма у српском политичком дискурсу - средњи век, нови век, савремено доба", под насловом "Присуство и облици исказивања националних и патриотских осећања у документима владара средњовековне Србије", одржаће проф. др Небојша Порчић у четвртак, 16. марта. Више информација у прилогу.

Позивамо студенте основних, мастер и докторских студија, заинтересоване за теме миграција, расељавања и граница, да се пријаве за Летњу школу о присилним миграцијама. Школа ће бити организована од 17. до 29. јула 2023. године на Факултету политичких наука у Београду. Школа је интердисциплинарног, међународног карактера и одржаваће се на енглеском језику. Укључиће 40 студената из више земаља, бројне предаваче и практичаре.

Школу организује Center on Forced Displacement (Универзитет у Бостону, САД), уз помоћ Факултета политичких наука (Универзитет у Београду, Република Србија), King’s College London (Уједињено Краљевство), Факултета политичких наука (Универзитет у Сарајеву, Босна и Херцеговина) и Sarajevo School of Science and Technology (Босна и Херцеговина). Више информација о теми и циљевима школе: https://www.bu.edu/cfd/education/interdisciplinary-summer-school-on-forced-displacement/

Рок за пријаву је 20. април 2023. године. Пријаве за студенте који живе у Србији су на следећем линку: https://forms.gle/HXD5GeF4BxKCbLXQ9 (копирати линк у претраживач уколико не ради hyperlink)

Организациони одбор ће одабрати до 15 студената из Србије, након увида у пријаве и усменог разговора са свима који се пријаве.

У оквиру COST акције “Connecting Theory and Practical Issues of Migration and Religious Diversity” (COREnet) организује се летња школа намењена студентима докторских студија и младим истраживачима. Школа ће се одржати на Универзитету у Бечу (Докторска школа за теологију и студије религије) од 12. до 16. јула 2023. Школа ће се одржати на енглеском језику.

Назив овогодишње летње школе је „Religious and non-religious narratives on migration“. Циљ летње школе је разматрање и идентификација религијских и нерелигијских наратива који потенцијално могу да допринесу савременим изазовима у области миграција, и то из интердисциплинарне академске перспективе.

Пријава је отворена до 01. априла 2023. Више информација о школи и начину пријаве можете пронаћи на следећем линку: https://corenetcost.eu/event/corenet-phd-summer-school/