2017

„Creating Memories in Early Modern and Modern Art and Literature“ је назив међународне конференције која се одржава у Београду од 13. до 16. марта 2017. године. у организацији Филозофског факултета Универзитета у Београду, Центра за визуелну културу Балкана, Моше Давид Гаон центра за Ладино културу, Бен Гурион универзитета и Центра за хебрејску књижевност.

Конференција, у којој учествује преко 60 предавача из земље и света, одржава се у част јубилеја, десетогодишњице постојања и рада радионице Филозофског факултета „Јеврејска уметност и традиција“ као и овогодишњег отварања Центра за студије јеврејске уметности и културе, научне јединице Филозофског факултета.

Конференцију ће отворити Њена екселенција абасадорка Израела у Србији госпођа Алона Фишер Кам.

Најсвечанији тренутак ове међународне конференције је свечано уручење ордена Каваљеро дел Ладино, у уторак 14. марта 2017. у 20 часова у Свечаној сали Јеврејске општине у Београду, нашим научницима и професорима Филозофског факултета у Београду др Јелени Ердељан и др Ненаду Макуљевићу, за допринос изучавању и неговању сефардске културе.

Орден, који носи име петог председника државе Израел, Јицака Навона, уручиће син почившег председника Навона, господин Ерез Навон.

2017

Одељење за филозофију позива на гостујуће предавање др Стива Фулера (Универзитет у Ворвику) у среду, 15. марта у 13 сати у просторијама Српског филозофског друштва (ФДС). Више информација у прилогу.

2017

Нова сезона Биоскопа на Филозофском почиње пројекцијом филма „Тhe Party“ из 1968. године. Хрунди Кабаши (Peter Sellers) је неспретни индијски глумац, прецизније речено безначајни епизодиста који наступа у неколико кадрова. Веома је неспретан и због тога је на снимању филма уништио неколико сцена, те бива отпуштен. Међутим, грешком добија позивницу за велику холивудску забаву.

Пројекција се одржава у четвртак 9. марта у 18:30 часова у амфитеатру „Георгије Острогорски“.

Студентски парламент

2017

Центар за теорију историје Филозофског факултета и Балканолошки институт САНУ позивају на друго предавање из циклуса „Ad Fontes online“, Дигитална дипломатика у теорији и пракси: Пример портала Monasterium, које ће у петак, 10. марта 2017. године, са почетком у 17.00 часова, у учионици 510, одржати др Жарко Вујошевић (Филозофски факултет, Београд).

Циклус предавања се одржава у оквиру међународног пројекта „Community as Opportunity: The creative archives’ and users’ network”, који реализује Балканолошки институт САНУ уз подршку Европске комисије и Министарства културе и информисања Републике Србије.

2017

Социолошки клуб Вас позива на разговор о зборнику „Социологија руралног развоја“ приређивача проф. др Сретена Вујовића. О зборнику ће говорити проф. др Ксенија Петовар, др Алија Хоџић и приређивач.

Четвртак, 16. март 2017. године у 18 часова, Филозофски факултет у Београду – свечана сала „Драгослав Срејовић“ (108).

2017

Одељење за филозофију и студенти филозофије Филозофског факултета Универзитета у Београду Вас позивају на студентску конференцију под називом „Филозофија уметности“. Конференција је планирана за 13. мај 2017. године (на Филозофском факултету у Београду). Организатори ће коначну одлуку о датуму донети пошто стигну све пријаве.

Сви заинтересовани студенти који желе да излагањима учествују на конференцији треба да пошаљу апстракте на адресу filozofijaiumetnost@gmail.com најкасније 14. априла.

Више информација у прилогу.

2017

Лабораторија за експерименталну психологију вас позива на трибину са темом „Научна периодика из перспективе аутора, рецензената и уредника“, о којој ће говорити Милица Шевкушић (Институт техничких наука САНУ).

Трибина ће се одржати у четвртак 9. марта у 15 часова, у просторијама Лабораторије за експерименталну психологију на Филозофском факултету у Београду (сутерен Факултета).

У прилогу се можете детаљније информисати о садржају трибине.

2017

Одељење за филозофију позива на предавање Инес Скелац (Филозофски факултет Свеучилишта у Ријеци) које ће се одржати у четвртак, 9. марта у 13.15 у просторијама Српског филозофског друштва (ФДС). Више о предавању у прилогу.

2017

Лабораторија за неурокогницију и примењену когницију вас позива на скуп у оквиру и поводом Brain Awareness Week, седмице широм света посвећене скретању пажње на значај и достигнућа у истраживањима мозга. Скуп ће бити одржан 18. марта, у свечаној сали Филозофског факултета, са почетком у 10 сати.

2017

Гости Одељења за класичне науке и Института за антику и класично наслеђе

професор Николај Казански (Николай Н. Казанский) академик Руске академије наука, директор Института за лингвистичка истраживања
професор Универзитета у Санкт Петербургу