2017

Позивамо Вас да у четвртак, 14. децембра 2017, у амфитеатру "Георгије Острогорски" са почетком у 12 часова присуствујете свечаној седници поводом обележавања 125 година постојања Катедре за педагогију.

2017

Гостујући предавач, др Франц Фишер из Центра за дигиталну хуманистику Универзитета у Келну, приказаће различите технике помоћу којих је могуће остварити бољи увид у оштећену и тешко читљиву грађу, пре свега у средњовековне рукописе, повеље и печате, али и доћи до поузданијих сазнања о њиховом пореклу и старости. Међу фото-техникама посебно се издваја тзв. "Reflectance Transformation Imaging" (RTI), веома успешно примењена у обради печата, а развијена управо у установи из које долази др Фишер.
Предавање ће бити одржано на енглеском језику. Предвиђен је и разговор са предавачем, уз модерацију доц. др Жарка Вујошевића.

2017

Треће предавање „Морална релевантност не-људских животиња и дужности које следе“ у оквиру циклуса "Морална и законска права животиња" биће одржано 12. децембра у 18.30 у просторијама Српског филозофског друштва (ФДС).

Предавање ће одржати студенткиња докторских студија филозофије Власта Сикимић

2017

Лабораторија за експерименталну психологију вас позива на трибину са темом „STUDYING HUMAN FORAGING USING 2D AND 3D MOBILE APPS", о којој ће говорити професор Иан Тортон (Department of Cognitive Science, University of Malta).

Трибина ће се одржати у четвртак 7. децембра у 15 часова, у просторијама Лабораторије за експерименталну психологију на Филозофском факултету у Београду (сутерен Факултета).

2017

Центар за теорију историје Филозофског факултета Универзитета у Београду позива на треће предавање из циклуса МОЗАИЦИ НАЦИЈА. НАЦИОНАЛИЗМИ, СЕЋАЊА И КУЛТУРНИ ИДЕНТИТЕТИ:

НАЦИЈЕ КАО ТКАЧИ ТАПИСЕРИЈЕ СЕЋАЊА

предавач Марија Васиљевић (Филозофски факултет Београд)

2017

У издању Историјског архива у Смедереву објављен је зборник научних радова "Смедеревски крај 1918-1941" (уредници Данијела Милошевић, др Александар Кадијевић и др Слободан Бјелица). Одељен је на две целине: друштвену и уметничку историју. У њему су заступљени и прилози наставника, сарадника и доктораната Филозофског факултета у Београду. Примерци ће бити доступни од 1.12.2017. у библиотекама одељења за Историју уметности и Историју Филозофског факултета.

2017

Задовољство нам је да Вас позовемо на јавно предавање др Иванке Гергове, члана коресподента Бугарске академије наука и уметности под називом Култови бугарских светитеља и др Елисавете Мусакове под називом Византија у бугарској и српској књижевној традицији до краја XIV века.

Предавања ће се у организацији Центра за визуелну културу Балкана Филозофског факултета одржати у понедељак 4.12.2017. са почетком у 12 часова у свечаној сали "Драгослав Срејовић" на Филозофском факултету у Београду.

2017

Проф. др Марцела Андокова одржаће гостујуће предавање Christiana Libertas and its Specific Features in Augustine’s Thinking у петак, 8. децембра у 13 сати у просторијама Српског филозофског друштва (ФДС).

Више информација у прилогу.

2017

Лабораторија за експерименталну психологију вас позива на трибину са темом "Родитељско одлучивање о вакцинацији деце", о којој ће говорити Каја Дамњановић (Лабораторија за експерименталну психологију, Филозофски факултет, Београд).

Трибина ће се одржати у четвртак 30. новембра у 15 часова, у просторијама Лабораторије за експерименталну психологију на Филозофском факултету у Београду (сутерен Факултета).

У прилогу се можете детаљније информисати о садржају трибине.

2017

У среду, 29.11.2017. у 12 часова, у Свечаној сали Факултета, Лабораторија за неурокогницију и примењену когницију организује предавање др Ивана Вулића, који ради као Senior Research Associate на Кембриџу (https://sites.google.com/site/ivanvulic/home) на тему:

Multilingual Natural Language Processing via Cross-Lingual Word Embeddings