Јул

Обавештавамо кандидаткињу са пријавним бројем 4082 Мисини (Ариф) Аријану да је рангирана на 48. месту прелиминарне ранг-листе Одељења за историју и кандидаткињу са пријавним бројем 4476 Биљић (Радица) Иву да је рангирана на 45. месту прелиминарне ранг-листе Одељења за археологију.

Комисија за упис Филозофског факултета у Београду

Београд, 2.7.2019.

Јул

Јун

Одлука Комисије за упис Филозофског факултета по жалбама на број бодова на пријемном испиту

Јун

Распоред комисија за жалбе по тестовима и кабинетима

Јун

Више информација можете наћи у прилогу.

Јун

Фонд за науку Републике Србије расписао је јавни позив за финансирање пројеката у оквиру Програма за изврсне пројекте младих истраживача – ПРОМИС.

Програм је намењен изврсним пројектима младих истраживача, у раној фази каријере.

Циљеви Програма су: укључивање изврсних младих истраживача у научноистраживачки рад, јачање професионалних капацитета младих истраживача у раној фази каријере, оспособљавање младих доктора наука за руковођење пројектима, оспособљавање младих истраживача за конкурисање за друге истраживачке и развојне пројекте на националном и међународном нивоу, посебно у Европској Унији, креирање нових пројектних тимова, подршка изврсним идејама и подршка научноистраживачком раду који ће позитивно утицати на друштво и привреду.

Програм подржава основна и примењена истраживања у свим научним областима.

Пројекти у оквиру овог Програма немају унапред задате теме. Програм омогућава младим докторима наука да дефинишу сопствене програме истраживања, оформе сопствене тимове и сарађују са одговарајућим лабораторијама и истраживачким центрима у Србији и свету.

Пријаве пројеката на овај јавни позив подносе се искључиво у електронској форми, најкасније у понедељак 02.09.2019. године до 23.59 часова по средњоевропском времену, попуњавањем пројектне пријаве преко портала за еУправу Републике Србије:

Додатне информације о програму можете пронаћи на

Јун

Деветнаеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 20.6.2019. године од 18:30 часова.

25. маја, пре непуних месец дана, Светска здравствена организација је усвојила значајну промену у класификацији трансродности . Према овој новој Међународној класификацији трансродност се више не перципира као обољење већ као стање. Ово је први значајан међународни корак ка депатологизацији трансродности. Све државе чланице Светске здравствене организације, укључујући и Србију у периоду који је пред нама ће бити у обавези да на националном нивоу имплементирају овај документ.

Нажалост, патологизација трансродности је дубоко укорењена у свим сферама друштвеног живота - почев од регулисања правног статуса, преко приступа здравственој заштити, лимитираних могућности запошљавања, али и свакодневног односа околине према трансродним особама у Србији и имплементација ове одлуке представља изазов. Учеснице трибине водиће разговор о антиципираним проблемима, системским и вансистемским тензијама, друштвеним актерима на које се трансродна заједница може ослонити у процесу колективног преговарања о будућим законодавним решињима и онима чији утицај се перципира као опструктиван и непријатељски.

У разговору ће учествовати Хелена Вуковић, координаторка за рад са транс заједницом УГ Егал, Маја Крек, активисткиња и истраживачица и Слободанка Декић, докторанткиња на Одељењу за социологију Филозофског факултета. Разговор ће модерирати Исидора Јарић, социолошкиња.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, али и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37