Dr Luke Kersten, Ruhr University Bochum одржаће два гостујућа предавања на Одељењу за филозофију у среду, 2.11.2022. године у 17 сати у просторији Српског филозофског друштва (ФДС).

Више информација у прилогу обавештења.

Professor Emeritus John Baines, The Queen’s College, University of Oxford, одржаће предавање: WHEN DID KINGSHIP EMERGE IN ANCIENT EGYPT AND HOW DID ITS ENDURING FORMS DEVELOP, у уторак 25. октобра 2022, у 12.00h, у свечаној сали Филозофског факултета у Београду.
Предавање је на енглеском језику, а улаз је бесплатан.

Пријем молби за умањење школарине ће се вршити сваког радног дана у периоду од 12 до 14 часова у архиви Филозофског факултета (први спрат). Молбе се могу поднети закључно са 11. новембром 2022. године.

Молба се подноси попуњавањем обрасца молбе који се налази у прилогу вести. При томе, попуњеном обрасцу молбе је неопходно приложити:

- кратку биографију која садржи и опис ситуације у којој се подносилац молбе налази, а због којих молбу за умањење школарине подноси;
- потврду о примањима по глави домаћинства;
- друга документа, попут извода из матичне књиге рођених (за дете подносиоца молбе), лекарских извештаја подносиоца молбе или члана домаћинства итд., а која образлажу подношење молбе за умањење школарине.

На јавни позив за упис на програм Образовање наставника предметне наставе у октобарском року пријавило се девет кандидата. На основу приложене документације Kомисија за упис је проценила да већина кандидата задовољава услове за упис на програм, док се једна кандидаткиња моли за допуну документације.

У прилогу се налази Прелиминарна листа са бројем признатих ЕСПБ наставничког образовања.

Термин за жалбе на прелиминарну листу је до 18.10.2022. путем електронске поште cppmo@f.bg.ac.rs

Програм „Заједничка изврсност у науци и хуманистичким наукама-Joint Excellence in Science and Humanities (JESH)“ је програм мобилности који подржава Аустријска академија наука. Програм је намењен кандидатима који су на постдокторским студијама, који су докторирали пре највише 10 година, и који су повезани са универзитетском или неуниверзитетском истраживачком институцијом у једној од 53 циљаних земаља или Аустрији. Циљане земље су: Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Молдавија, Црна Гора, Северна Македонија, Румунија, СРбија, Словенија, Украјина, Јерменија, Азербејџан, Грузија, Казахстан, Киргистан, Монголија, Таџикистан, Турменистан, Узбекистан, Иран, Ирак, Јордан, Пакистан, Сирија, Турска, Алжир, Египат, Либија, Мароко, Тунис, Аргентина, Белизе, Боливија, Бразил, Чиле, Колумбија, Костарика, Куба, Еквадор, Салвадор, Гватемала, Гвајана, Хондурас, Мексико, Никарагва, Панама, Парагвај, Перу, Суринам, Уругвај, Венецуела.

Истраживачки боравци се финансирају у периоду од једног до шест месеци. Рок за пријаву је 6. децембар 2022. године.

Детаљне информације доступне су на сајту: https://stipendien.oeaw.ac.at/stipendien/jesh

Упис примљених кандидата на МАСТЕР АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ обавиће се 14. и 15.10.2022. године у канцеларији број 1 и канцеларији број 10 од 10 до 15 часова према распореду у прилогу.

Детаљне информације и распоред поглдеајте у прилогу вести.

Министарство за европске интеграције продужило је рок за пријем радова на наградном конкурсу за избор три најбоља студентска рада о ЕУ и европској интеграцији Србије. Нови рок за пријем радова је 1. новембар 2022. године.

Конкурс је отворен за студенте основних и мастер академских студија свих универзитета у Републици Србији.

Циљ овог наградног конкурса је да непосредно укључи младе академске грађане у отворену аргументовану дебату о битним аспектима приступног процеса и чланства Републике Србије у Европској унији.

Све информације у вези с конкурсом можете пронаћи на линку: https://www.mei.gov.rs/srp/vesti/2605/detaljnije/w/0/produzen-rok-konkursa-za-izbor-najboljih-studentskih-radova-o-eu/

Драге колегинице и колеге,
Отворен је конкурс за пријем у Удружење студената социологије!

Позивамо све студенте и студенткиње социологије да нам се придруже у остваривању циљева нашег удружења попут организовања семинара и трибина, пројекција филмова, али и промоције саме науке у јавности и још многих других!

Приступницу, која се налази у прилогу, треба одштампати у боји, попунити и донети у салу 65 на факултету. Предаја приступница ће се одржати 13. и 14. октобра и 20. и 21. од 13h до 15h. Убрзо након предаје пријаве ћемо вас контактирати и договорити се за термин одржавања интервјуа.
Рок за пријаву је 21.10.2022.
Желимо вам пуно среће!

Студентски парламент Филозофског факултета и ове године организује програм менторисања бруцоша. Позивамо све бруцоше и студенте са друге и виших година студија, који би могли да буду ментори бруцошима, а који то до сада нису урадили, да се накнадно пријаве за програм менторисања бруцоша.

Бруцоши ће за ментора добити колегу студента са друге, треће или четврте године студија и то са исте студијске групе. Студенти са друге или виших година студија ће се добровољно пријавити како би бруцошима били нека врста неформалних ментора. Они ће бруцошима помагати око сналажења на факултету и са факултетским службама, око пријаве испита, даваће им савете и усмерења током академске године и биће им на располагању ако имају било каква друга питања.

Попуњавањем анкете, којој се може приступити путем који се налази у наставку, се пријављујете за програм, као ментор, или као бруцош: https://forms.gle/eJJD7rtNDb2gPXiX9

Верујемо да ће на овај начин бруцошима сналажење кроз прву годину студија бити знатно олакшано.

Предаја докумената на конкурс за студентски дом, кредит и стипендију oбављаће се током месеца октобра, Студентска служба, шалтер бр. 2 и канцеларија бр.1, у периоду од 12 до 14 h.

Детаљније информације у прилогу вести.