Vesti i događaji

Вести за све студенте
RSS
25
 
Јун
 
2024

Oбавештење о спровођењу пријемног испита и уписа на Филозофски факултет академске 2024/2025. године се налази у прилогу ове вести.



25
 
Јун
 
2024

Oбавештење о важним датумима пријемног испита и уписа на Филозофски факултет академске 2024/2025. године се налази у прилогу ове вести.



22
 
Апр
 
2024

Уважене колегинице и колеге,

Позивам Вас да дођите на предавање на предмету Историја српског народа после 1990. године које ће бити одржано у уторак 23. априла у учиници 101, са почетком у 15 сати. Гост ће бити шеф дипломатије Србије и СР Југославије током 1990-их година г. Владислав Јовановић.

Реч је о занимљивој прилици да се сретнемо и разговарамо са сведоком и учесником једног важног историјског раздобља.

Срдачно вас поздрављам.
Чедомир Антић


18
 
Апр
 
2024

Научно веће Центра за истраживање наставе историје и историјског наслеђа изражава неслагање и забринутост због нетачних навода и произвољних тумачења која су пренели поједини портали поводом одржавања Трећег београдског симпозијума о настави историје под називом „Разоружавање историје“ одржаног 11. и 12. априла, а чији је суорганизатор Филозфски факултет Универзитета у Београду. Симпозијум, већ три године окупља наставнике, студенте и стручњаке из Србије и Европе који се баве наставом историје, стварајући простор у којем се размењују различите иновативне праксе у сфери академске, наставне, студентске и ученичке заједнице уз подстицање демократске културе, међусобног разумевања и свестраног сагледавања историје.

Овогодишњи симпозијум на коме су учествовали и представници Министартсва просвете Републике Србије, Завода за унапређивање образовања и васпитања Републике Србије садржао је и пратеће догађаје, студентски семинар у организацији Интернационалног удружења студената историје, међународну радионицу удружења EuroClio са темом „Пропитивање споменика“ (Monumental Challenges) и представљање приручника за наставнике „Учионица сећања на отвореном“ који је реализован уз подршку Министарства просвете Републике Србије. Колеге студенти, окупљени у Клуб студената историје „Острогорски“, организовали су семинар на коме је учествовало 36 студената из читаве Европе и представљали савремене тенденције историографије, као и своју посвећеност научном приступу изучавања прошлости.

Вербални напади и говор мржње усмерен на студенате Клуба студената историје „Острогорски“, учеснике семинара, супротни су највишим законским актима Републике Србије (Устав Републике Србије, чл. 46), основним демократским принципима, слободи изражавања, као и институционалној партиципацији младих у јавном животу, дебатама и догађајима од значаја за академску заједницу и друштво у целини. Упућујемо апел да се осуди говор мржње и подржи студентско ангажовање у развијању културе дијалога, демократских вредности као и њихово учешће у остваривању права младих о чему је било говора на Симпозијуму.

Научно веће Центра:

проф. др Марко Шуица

проф. др Данијела Стефановић

проф. др Дубравка Стојановић

проф. др Радивој Радић



16
 
Апр
 
2024

Драге колеге,

Удружење студената педагогије "Фреире" организује хуманитарну акцију "Филозофски је помоћи" за Нурдор и нашу колегиницу са педагогије Марину Николић.

За тај догађај потребни су нам волонтери који би нам помогли током хуманитарног базара 19. и 20. априла. Посебно би нам значила помоћ јачих волонтера, који би нам помогли у преношењу књига и полица за њих.

Молимо све заинтересоване да се што пре пријаве путем гугл документа тако што ће уписати своје име у жељену смену:

https://docs.google.com/document/d/1BAaPIINUIlVy1cuKNulkiuReR3RWjtJUcz9p6RKWdCg/edit?usp=sharing

Хвала унапред!
УСП ”Фреире”


16
 
Апр
 
2024

Драги сви,

Клуб студената историје „Острогорски" у сарадњи са Катедром за историју српског народа у новом веку Филозофског факултета у Београду, поводом 157 година од добијања градова у време владавине кнеза Михаила Обреновића, организује предавање и промоцију монографије „Михаило Обреновић" проф. др Данка Леовца, с акцентом предавања на овај значајан догађај.

На предавању и промоцији ће говорити проф. др Данко Леовац, аутор монографије, и проф. др Сузана Рајић, шеф Катедре за историју српског народа у новом веку.

Предавање и промоција ће бити одржани у среду, 17. априла, у Свечаној сали (108) на првом спрату Филозофског факултета, с почетком од 18 часова.

Видимо се у што већем броју!



16
 
Апр
 
2024

Коначни резултати избора за представнике студената Универзитета у Београду - Филозофског факултета у Студентском парламенту Универзитета у Београду налазе се у прилогу.



15
 
Апр
 
2024

Разговор о књизи Етика: теоријски минимум проф. др Ненада Цекића одржаће се у уторак, 16. априла, с почетком у 15 часова у Институту за филозофију и друштвену теорију, у улици Краљице Наталије број 45 у Београду.

У овој монографији, аутор пружа преглед основних питања етике. Фокус студије је на ономе што проф. др Ненад Цекић назива „теоријским минимумом". То су појмови, теме и теорије за које он сматра да су темељ сваког озбиљног бављења етиком као филозофском дисциплином.

Поред аутора, у разговору учествују: доц. др Александар Добријевић (Филозофски факултет у Београду), доц. др Милица Смајевић Рољић (Филозофски факултет у Београду), доц. др Стефан Мићић (Филозофски факултет у Београду), др Игор Цвејић, виши научни сарадник (ИФДТ), др Тамара Плећаш, научни сарадник (ИФДТ) и Ана Липиј, истраживач приправник (ИФДТ).

Ненад Цекић (Београд, 1963), редовни је професор етике и других области филозофија морала и управник је Одељења за филозофију на Филозофском факултету Универзитета у Београду. До сада је објавио четири монографије: Држава између анархије и утопије (2007), Метаетика: проблеми и правци (2013), Утилитаризам и Бентамова филозофија морала (2018/19) и Филозофија морала Џона Стјуарта Мила (2018/19).


15
 
Апр
 
2024

Клуб студената археологије је од 5. до 7. априла учествовао на међународној конференцији "Културно наслеђе за помирење на Балкану" у Петровцу на мору у Црној Гори. Главни организатор ове конференција било је удружења БАОУ које је посвећено очувању културне баштине, док су партнери пројекта били Клуб студената археологије из Београда и Го2Албанија из Тиране, а пројекат је подржала и RYCO канцеларија из Црне Горе са Енглеским као званичним језиком конференције.

Пројекат је део ширег вишегодишњег програма „Културни фонд младих Западног Балкана" који имплементира Регионална канцеларија за сарадњу младих уз подршку немачког Савезног Министарства иностраних послова. Конференција је окупила искусне стручњаке, као и студенте са циљем да се направи отворени међугенерацијски дијалог који у фокус ставља помирење између земаља Западног Балкана. Учесници конференције долазе из Босне и Херцеговине, Србије, Косова и Метохије, Црне Горе, Северне Македоније и Албаније. Други дан конференције обележиле су презентације студената пропраћене инспиративним дискусијама, након чега је уследио нови панел у нешто већем саставу старијих колега и професора. Студенти који су презентовали другог дана конференције су:

● Ливиа КРЕКО, Активни центар Драч, Драч | Културна стаза 12 старих врата Драча

● Хелди КОДРА, Амфора Центар, Тирана | Активизам који повезује прошлост и садашњост: Случај археолошког налазишта „Мурет е Портес".

● Ана ГАВРИЛОВИЋ, Универзитет у Београду, Филозофски факултет, одељење за археологију, Клуб студената археологије| ЦООЛТОУР – Интегрисање младих у стварање свеобухватне платформе и методологије

● Мартина МАРИНЧИЋ и Сара ЈАЛИМАМ, Универзитет у Сарајеву, Филозофиски факултет | Културно наслијеђе Босне и Херцеговине: за вријеме и послије рата

● Елеонора БОЖИНОСКА, Св. Универзитет Ћирило и Методије, Архитектонски факултет, Скопље, и Христијан ПЕТРОВСКИ, Св. Ћирила и Методија, Филозофски факултет, Скопље

● Ана ВУКАДИНОВИЋ, Универзитет у Доњој Горици, Факултет за културу и туризам | (Не)видљивост османског наслијеђа у Подгорици

● Ева ВЕСЕЛИНОВИЋ, Универзитет у Београду, Филозофски факултет, Одељење за археологију, Клуб студената археологије| Примери разумевања и поштовања различитости у средњем веку: студија случаја римокатоличких цркава у средњовековној српској држави

● Емина ЖИГА, Универзитет у Доњој Горици, Факултет за културу и туризам | Религиозни и Секуларни: Примери цркава-џамија



Кроз двондневне дискусије студенти су имали прилике да науче мноштво нових ставри и упозају се са примерима добрих и лоших пракси односа према културном наслеђу. Као порука издвојила се реченица Катарине Живановић "Културно наслеђе није именица, већ сталнопроменљиви глагол". Последњи дан конференције започео је закључним разматрањима теме и обиласком старих градова Бара и Улциња. Ова конференција је помогла упознавање студената и професора из различитих крајева Балкана, стварање контаката и нових сарадњи, те основу за обнављање традиције студентских конференција регионалних клубова студената археологије.



12
 
Апр
 
2024

Прелиминарни резултати избора за представнике студената Универзитета у Београду - Филозофског факултета у Студентском парламенту Универзитета у Београду налазе се у прилогу.



1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
↑↑↑