Sociologija

Не постоје подаци о траженом курсу.
План курса:

1. недеља
предавање - Уводно предавање.
Уводно предавање о појму, садржају и историјату социологије менталних поремећаја. Биће изложене различите дефиниције социологије менталних поремећаја, односно психијатријске социологије, главне теме и проблеми ове науке, као и историјат развоја социологије менталних поремећаја у зависности од друштвено историјских услова, те развоја и утицаја сродних научних дисциплина.

1. недеља
семинар - Уводно предавање
Упознавање студената са обавезама, начином рада, односно писања, коришћења литературе, као и темама семинарских вежби. Подела тема за семинарске вежбе студентима.

2. недеља
предавање - Психички поремећаји и социодемографска обележја становништва
Изложиће се теоријски и емпиријски фундиране везе између најучесталијих психичких поремећаја с једне, и социодемографских фактора (пол, доб, брачно стање, националност, религиозна припадност, класна, економска и слична обележја), са друге стране.

2. недеља
семинар - Социодемографске карактеристике суицидалне популације
Студенти ће се на семинарским вежбама бавити појмом, раширеношћу (стопама самоубиства) и саоцидемографским карактеристикама суицидалне популације(учесталост суицида везана ѕа доб, пол, брачно стање, образовање, регионалну и националну припадност, опште здравствено стање и слично).

3. недеља
предавање - Психички поремећаји, културa и религија
Биће изложен утицај културе на клиничку слику и учесталост психичких поремећаја (патопластичка и епидемиолошка обележја), затим тзв. егзотични психички поремећаји и утицај магије на настанак и третман психичких поремећаја. Такође ће се студенти упознати са односом између религиозности и психичких поремећаја, тј. са психопатолошким обележјима религиозности, са учесталошћу психичких поремећаја у појединим конфесијама, и са психотерапијским потенцијалима религиозности.

3. недеља
семинар - Социјали аспекти покушаја самоубиства
Патологија и психопатологија покушаја самоубиства посматрана кроз социјални аспект (породица, друштво).

4. недеља
предавање - Психички поремећаји и стрес, кризе и породични проблеми
Однос између стреса, животних криза и породичне дисфункционалности, с једне стране, и природе и учесталости психичких поремећаја, са друге, у социолошком и психосоцијалном (псхоаналитичком) теоријском контексту.

4. недеља
семинар - Социјални и породични аспекти алкохолизма
Утицај социјалног и породичног контекста на настанак и третман алкохолизма. Алкохолизам индустријских радника, алкохолизам жена. Утицај алкохолизма родитеља на децу.

5. недеља
предавање - Утицај природних, хуманитарних катастрофа, и миграција на психичке поремећаје
Појава реактивних и погоршање осталих психичких поремаћаја у ситуацијама природних и хуманитарних катастрофа (земњотреси, ратови), те у ситуацијама присилне миграције, односно, избеглиштва.

5. недеља
семинар - Психички поремећаји и породица
Појам породичне (не)функционалности, утицај породичног система на појаву и превенцију менталних поремећаја. Упознавање са различитим теоријским контекстима тумачења (системски, психоаналитички и други)односа измедју породичне динамике и психичких поремећаја.

6. недеља
предавање - Социјални аспекти неуротских поремећаја и превенција психичких поремећаја
Упознавање са врстама неуроза (депресије, анксиозне неурозе, фобије и друге) у социјалном контексту, и у теоријском објашњењу психоанализе, егзистенцијализма, фројдо-марксизма итд. Излагање основа примарне, секундарне и терцијарне превенције психичких поремећаја.

6. недеља
семинар - Социјални аспекти неуроза
Етиопатогенеза неуроза, социјалне теорије неуроза, истраживање значаја стреса за појаву неуроза. Улога различитих облика превенције у спречавању неуроза и других поремећаја.

7. недеља
предавање - Социјални и клинички аспекти психоза
Упознавање са схизофренијама, афективним психозама, паранојом и сличним поремећајима (раширеност, клиничка слика), те са улогом друштва у њиховом настанку и превенцији.

7. недеља
семинар - Социјални аспекти психоза
Етиопатогенеза психоза, са посебним освртом на социокласне теорије о настанку схизофреније, епидемиолошки аспекти схизофреније, антипсихијатријски приступ објашњењу психоза, и институционални третман психоза.

8. недеља
предавање - Реактивне психозе, реактивно стање, животне кризе и ПТСП
Излагање клиничке слике, раширености ПТСП-а, реактивних психоза, животних криза и сличних поремећаја у вези са условима настанка (стрес, несреће и слично), те објашњење улоге друштва у њиховом настанку и нарочито лечењу.

8. недеља
семинар - Реактивна стања
Етиопатогенеза реактивног стања, истраживање утицаја ратних психотраума, физичких траума, избеглиштва, миграција, те траума из детињства на настанак и третман реактивних стања.

9. недеља
предавање - Клинички и социјални аспекти депресија и самоубиства
Излагање епидемиологије, клиничке слике, социјалних услова настанка и лечења психотичних и неуротичних депресија.

9. недеља
семинар - Социјални аспекти депресија
Етиопатогенеза депресија, са посебним освртом на социокултурне теорије о настанку истих. Терапија депресија (индивидуална и групна психотерапија). Приказ епидемиологије депресије у свету и код нас.

10. недеља
предавање - Социјални, клинички и терапијски аспекти зависности од супстанци
Излагање социјалних и клиничких аспеката алкохолизма, породичне терапије алкохолизма, и односа између алкохолизма и низа социјалних фактора. Упознавање са социјалним и клиничким аспектима зависности од супстанци (наркоманије, никотинизам, таблетоманије) и другим зависностима (коцкање).

10. недеља
семинар - Зависност од супстанци-социјални и клинички аспекти
Појам зависности од супстанци, клиничке одлике зависности, индивидуалне и социјалне последице зависности од супстанци. Наркоманија као друштвени проблем. Наркоманија и млади. Наркоманија и школа. Наркоманија и криминалитет, и друге социјално-патолошке појаве.

11. недеља
предавање - Социотерапија у ужем и ширем смислу речи
Упознавање са терапијском заједницом, терапијским клубом, великим терапијским групама, те са социотерапијом у ширем смислу речи (дневна болница, викенд болница, лечење у породичним срединама).

11. недеља
семинар - Превенција и терапија психичких поремећаја
Превенција психичких поремећаја, појам и врсте терапија применљивих у лечењу психичких поремећаја, са нарочитим нагласком на социотерпијском и институционалном третману психичких поремећаја.

12. недеља
предавање - Индивидуална и групна психотерапија
Упоѕнавање са облицима, специфичностима и предностима, те теоријским модалитетима индивидуалне и групне психотерапије (психоаналитичке, егѕистенцијалистичке, трансакционалне, гешталт, телесне, системске и других оријентација).

12. недеља
семинар - Психотерапија
Појам и основне одлике групне и индивидуалне психотерапије, психоаналитичке, егзистенцијалистичке и других теоријских оријентација.

13. недеља
предавање - Методе истраживања у социологији менталних поремећаја
Упознавање са природом епидемиолошких и компаративних (транскултуралних)истраживања, те са студијом случаја, монографским, патографским студијама, посматрањем, као и са техникама истраживања у социологији менталних поремећаја.

13. недеља
семинар - Методе истраживања у социјологији менталних поремећаја
Методе истраживања у социогији менталних поремећаја, са посебним освртом на епидемиолошке студије, студије случаја, патографије, посматрање са учествовањем, на примерима конкретних истраживања, упознавање са студентском летњом праксом у оквиру социологије менталних поремећаја.

14. недеља
предавање - Припрема ѕа проверу знања
Резиме градива, и попуњавање евентуалних празнина у знању студената, договор око начина припремања испита.

14. недеља
семинар - Припрема ѕа проверу знања
Давање упутства око припремања испита и начина испитивања.

15. недеља
предавање - Провера знања
Колоквијум из "Феноменологије и третмана психичких поремаћаја", и усмени испит из опште социологије менталних поремећаја и истраживања у њој.

15. недеља
семинар - Провера знања
Литература и извори података:
Општа обавезна литература
Кецмановић Д. (1980): Психијатрија, Медицинска књига, Свијетлост, Сарајево, Београд, Загреб (одабрана поглавља) Поповић М., Јеротић В. (1985): Психотерапија и психодинамика неуроза, Нолит, Београд (одабрана поглавља)
Опалић П.(1988): Егзистенцијалистичка психотерапија, Нолит, Београд (увод) Опалић П. (1989): Бити или лечити се, Завод за уџбенике и наставна сретства, Београд (одабрана поглавља)
Опалић П., Лешић А. (2000): Психа и телесна траума, ЦИБИФ, Медицински факултет, Беогард
Опалић П.: Социологија менталних поремећаја (у припреми) Кецмановић Д. (1975): Социјална психијатрија са психијатријском социологијом, Свијетлост, Сарајево
↑↑↑